Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Termin „Arkologia” został wprowadzony przez architekta Paolo Solariego i oznacza połączenie „architektury” z „ekologią”. Typową arkologię wyróżnia kilka zasadniczych cech:

  • - często osiąga wysokość powyżej 1 kilometra
  • - jest to struktura o niezwykle wysokiej gęstości zaludnienia
  • - koncept ten kładzie większy nacisk na bardziej wydajne i oszczędne gospodarowanie zasobami
  • - przeciwstawia się pochłanianiu przez procesy urbanizacji zbyt dużych ilości terenu poprzez rozsądne wykorzystanie powierzchni ziemi

Niewątpliwie arkologie są jakimś sposobem rozwiązania problemów degradacji środowiska i przeludnienia, gdyż zmniejszają zapotrzebowanie miast na teren który morze zostać przeznaczony dla celów środowiskowych. Niestety dotychczas owe konstrukcje nie wyszły poza fazę projektów.

Jako przykład obrazujący typową arkologie może posłużyć projekt X-Seed 4000, który miałby powstać w Tokio.  Ów obiekt miałby mieć 4 kilometry wysokości, 6 kilometrów szerokości przy podstawie, a 800 pięter byłoby wstanie pomieścić od 500 tysięcy do miliona mieszkańców. Stałe warunki środowiskowe w tego typu budowli były by utrzymane poprzez wykorzystanie energii słonecznej. Sam obiekt miałby być zlokalizowany na morzu i kształtem przypominać górę Fudżi.

Inny interesującym projektem jest Sky City 1000. Obiekt ten miałby także znajdować się w Tokio. Sky City miałby mieć 1000 metrów wysokości oraz  400 m szerokości przy podstawie co dawało by łączną ilość powierzchni użytkowej 8 milionów metrów kwadratowych. Budynek byłby wstanie pomieścić 35 tysięcy stałych mieszkańców oraz 100 tysięcy pracowników mających znaleźć się wewnątrz instytucji, takich jak biura, centra rozrywki, szkoły, teatry. Po Sky City można by podróżować windami, które poruszałyby się w płaszczyznach pionowej i poziomej, specjalnymi pociągami  kursującymi w górę i w dół oraz pociągiem krążącym po jego obwodzie. Projekt ten ma największą szanse realizacji w ciągu najbliższej dekady.

Motyw arkologii jest czasami spotykany w kulturze, jako przykłady mogą posłużyć międzyinnymi:

  • - miasto Zion z trylogii filmowej "Matrix” 
  • - korporacyjne arkologie pojawiły się także w powieści Williama Gibsona "Neuromancer"
  • - w trylogii Petera F. Hamiltona "Świt nocy" wszystkie miasta pozostałe na Ziemi są arkologiami
  • - w filmie "Łowca androidów" siedziba fikcyjnej megakorporacji Tyrell Corporation znajduje się w arkologii

Artystyczne wizje arkologii:

 Leave a Reply