Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Czy osiągniemy nieśmiertelność do 2045 roku? Twórca projektu  „Avatar” Dmitry Itskov  jest przekonany, że jest to jak najbardziej możliwe. Projekt Rosjanina zakłada, że dokładnie za 32 lata ludzki mózg, a więc zarówno świadomość konkretnej osoby, jak i jej wspomnienia i doświadczenia, można będzie utrzymać przy życiu pod postacią cyfrowego hologramu.

W ten sposób możliwe będzie kontynuowanie życia, gdy nadszedłby biologiczny kres człowieka.

Poniżej przedstawiam klip będący krótką prezentacją celów stawianych przez niniejszy projekt.

 

Jak widać projekt składa się z czterech etapów:

- Etap pierwszy (Avatar A) przypada na lata 2015 – 2020. Zakłada on stworzenie humanoidalnego robota, sterowanego za pomocą myśli. 

- Etap drugi (Avatar B) zaplanowano na okres 2020 – 2025. Do ciała robota ma zostać przeszczepiony ludzki mózg, zapewniając nam co najmniej wydłużenie życia o kilkadziesiąt do kilkuset lat.

 - Etap  trzeci (Avatar C) przypada na lata  2030 – 2035 i zakłada stworzenie sztucznego mózgu, do którego będzie można przenieść naszą osobowość tuż przed śmiercią.

-Etap czwarty ( Avatar D) – zaplanowany na lata 2040 – 2045. Możliwe będzie przenoszenie osobowości do naszych hologramów. Wejdziemy wtedy na nowy poziom egzystencji, gdzie jakiekolwiek ciało nie będzie nam już potrzebne.

Brzmi ciekawie i niezwykle ambitnie, jednakże pytanie które musimy sobie postawić brzmi: Na ile realizacja projektu „Avatar” jest możliwa ?

Uważam, że realizacja etapu pierwszego w omawianych ramach czasowych jest jak najbardziej możliwa. 

W 2011 roku zespół Miguela Nicolelisa, jednego z pionierów neuroprotetyki przeprowadził bardzo ciekawy eksperyment w którym to małpa musiała sterować myślą  ruchami wirtualnego awatara. Eksperyment zakończył się sukcesem i był niewątpliwie sporym krokiem naprzód.

W zeszłym roku mieliśmy możliwość poznać możliwości BRAINGATE NEURAL INTERFACE SYSTEM, pozwalający osobie z wszczepem do mózgu sięgnąć mechanicznym ramieniem po drinka.

Prawdopodobnie na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w 2014 roku w Brazylii inaugurującego kopnięcia piłki dokona całkowicie sparaliżowany nastolatek , który w asyście dwóch konkurujących drużyn wkroczy na stadion w ekzoszkielecie sterowanym tylko i wyłącznie za pomocą myśli a stąd już naprawdę niedaleko do humanoidalnego robota sterowanego myślami.

 Przeszczep ludzkiego mózgu do ciała robota na pewno będzie stanowić większy problem. Przede wszystkim, jak dotąd, przeszczep mózgu do innego ciała jest z medycznego punktu widzenia niemożliwy. Innym niezwykle ważnym problemem który będzie trzeba rozwiązać na tym etapie jest proces starzenia się ludzkiego mózgu.

Jeszcze mniej możliwa jest realizacja etapu trzeciego. Musimy pamiętać, że ludzki mózg nie jest analogiem komputera cyfrowego. W gruncie rzeczy architektura komputerów cyfrowych jest kompletnie odmienna od architektury mózgu, który jest swego rodzaju uczącą się maszyną, zbiorem neuronów tworzącym nowe połączenie w miarę uczenia się nowych zadań.  Oczywiście na korzyść projektu przemawia prawo Moore'a które mówi iż "moc obliczeniowa komputerów podwaja się co 24 miesiące". Innymi słowy za mniej więcej 10 lat moc obliczeniowa procesorów powinna być porównywalna z ludzkim mózgiem. Owa moc obliczeniowa jest tak ważna, albowiem przy odpowiedniej mocy obliczeniowej będziemy mogli dokonać symulacji ludzkiego mózgu. Mózg człowieka zawiera od 15 do 33 miliardów neuronów, z których każdy może mieć do 10 tysięcy połączeń synaptycznych. Ilość informacji, potrzebnych do odtworzenia jego funkcjonalności w pamięci komputera, jest szacowana na 500 petabajtów, a wydajność potrzebna do symulacji jego działania w czasie rzeczywistym na kilkaset petaflops. Współczesna technologia informatyczna nie umożliwia praktycznej realizacji tego zadania. Jednakże musimy pamiętać, że wydajność komputerów rośnie około 1000 razy w ciągu 10 lat, więc sytuacja może się zmienić w najbliższej przyszłości. Projekt „Blue Brain” realizowany przez Henry’ego Markrama rozpoczęty w 2005 roku ma w planach realizację tego zadania przy pomocy superkomputera około 2020 roku. W 2009 roku Markram stwierdził optymistycznie: „Nie jest niemożliwe zbudowanie ludzkiego mózgu i będziemy tego mogli dokonać w ciągu dziesięciu lat. Jeżeli zrobimy to prawidłowo powinien on mówić, posiadać inteligencję i zachowywać się podobnie jak człowiek”. Według Markrama realizację tego gigantycznego zadania hamuje przede wszystkim brak pieniędzy. Badacz wyraził tę myśl w następujących słowach: „To nie jest kwestia lat, to jest kwestia dolarów… Jest tylko problem, czy społeczeństwo tego chce. Jeżeli chce to mieć za dziesięć lat, będzie miało za dziesięć lat. Jeśli zaś za tysiąc lat, możemy poczekać.”

Ostatnim i najważniejszym pytaniem na które musimy znaleźć odpowiedź w celu realizacji  etapu trzeciego i czwartego brzmi: Czym jest świadomość ? Obecnie nasza wiedza jest w tej kwestii raczej niewielka. Teorii jest wiele, niektóre bardzo ciekawe, jednakże konkretów żadnych. Zainteresowanych tematem świadomości zapraszam do obejrzenia poniższych klipów.

 

 

Podsumowując uważam, że cele projektu (oprócz etapu pierwszego) są zbyt ambitne i raczej mało możliwe do zrealizowania w ciągu najbliższych 32 lat. Niestety na nieśmiertelność będziemy musieli jeszcze prawdopodobnie trochę poczekać.


Categories: SI & Robotyka

Leave a Reply