Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Satelita Keo jest kosmiczną „kapsułą czasu”, która zostanie wyniesiona na orbitę prawdopodobnie na przełomie 2013/2014 roku. Niezwykłość KEO polega na tym, że zabierze ze sobą wiadomości od dzisiejszych mieszkańców Ziemi dla tych, którzy będą zamieszkiwać ją za 50 tysięcy lat, kiedy powróci na Ziemię. Owy projekt  został zaproponowany w 1994 roku przez francuskiego naukowca i artystę Jean-Marc Philippe i jest wspierany między innymi przez UNESCO, Hutchison i Europejską Agencję Kosmiczną.

 

KEO zabierze ze sobą diament zawierający kroplę ludzkiej krwi, próbki powietrza, wody morskiej i ziemi oraz wygrawerowany ludzki genom. Zabierze też zegar astronomiczny pokazujący rotację kilku pulsarów, fotografie ludzi wszystkich kultur, encyklopedię zawierającą całą dzisiejszą wiedzę ludzkości i przede wszystkim wiadomości od mieszkańców Ziemi.

Wiadomości i biblioteka będą nagrane na szklanych płytach DVD odpornych na promieniowanie. Instrukcja będzie pokazywać przyszłym odkrywcom jak zbudować odtwarzacz DVD, który raczej nie będzie istniał za 50 tysięcy lat.

Sam satelita jest kulą o średnicy 80 cm z wygrawerowaną mapą Ziemi pokrytą warstwą aluminium, osłoną termiczną, kilkoma warstwami tytanu i innych mocnych materiałów oddzielonych między sobą próżnią. Kula jest odporna na promieniowanie kosmiczne, wejście w atmosferę czy zderzenia z kosmicznymi odpadkami. Gdy satelita będzie wchodził w atmosferę spalająca się osłona termiczna będzie wytwarzać sztuczną zorzę polarną by dać sygnał o swoim powrocie.

Każdy z was może napisać swoją wiadomość adresowaną do ludzi z przyszłości na stronie: http://www.keo.org/uk/pages/message.php.


Categories: Kosmos

Leave a Reply