Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Technologiczną osobliwością nazywany jest hipotetyczny punkt w przyszłym rozwoju cywilizacji, w którym postęp technologiczny będzie na tyle szybki, iż wykroczy poza  możliwość zrozumienia dzisiejszego człowieka.

 

Samym terminem „osobliwość” w kontekście postępu technologicznego jako pierwszy posłużył się Stanisław Ulam w 1958 roku podczas rozmowy z Johnem von Neumannem:

„Rozmowa skupiła się na temacie nieprzerwanie przyspieszającego postępu technologicznego i zmian w ludzkim życiu, które to procesy zdają się dążyć do pewnego osobliwego punktu w historii naszej rasy, po którym styl życia, jaki obecnie znamy, nie będzie mógł trwać.”             

Z kolei nazwę Osobliwość wprowadził i rozpowszechnił Vernor Vinge w latach 80. XX wieku porównując niemożliwość przewidzenia skutków takiego wydarzenia do niemożliwości zastosowania znanych nam praw fizyki w osobliwości grawitacyjnej.

„Wkrótce stworzymy inteligencje większe niż nasze własne. Gdy to się stanie, ludzka historia osiągnie pewną osobliwość, intelektualny punkt przejściowy tak nieprzenikniony jak zakrzywiona czasoprzestrzeń w środku czarnej dziury, i świat przestanie być dla nas zrozumiały.”

Obecnie wśród jednych z najbardziej znanych propagatorów idei technologicznej osobliwości jest Raymond Kurzweil. Uważa, iż postęp techniczny następuje w sposób wykładniczy, ponieważ każdy wynalazek przyspiesza pojawienie się kolejnego.

Zdaniem Kurzweil’a kluczowe odkrycia naukowe będą następować w coraz krótszych odstępach czasu, aż dojdzie do technologicznej osobliwości ,najprawdopodobniej około roku 2045. Ray uważa, że w 2029 roku pojawi się sztuczna inteligencja, która do 2045 roku wyewoluuje w osobliwość.

Jeśli doszło by do technologicznej osobliwości należało by oczekiwać gwałtownego wzrostu gospodarczego (nawet od 60 do 250 % co roku).


Categories: Inne

Leave a Reply