Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Poniższe wykresy są oparte na danych pochodzących z ONZ oraz US Census Bureau. 

Jak widać powyżej, znaczny wzrost liczby ludności nastąpił w czasie rewolucji przemysłowej. Co więcej w ciągu ostatnich 50 lat doszło do jeszcze bardziej gwałtownego wzrostu, ze względu na rozwój medycyny oraz znaczne zwiększenie wydajności produkcji rolnej, szczególnie w okresie Zielonej Rewolucji* w latach 60. XX w.


Ze względu na gwałtowny wzrost populacji pojawiły się pewne wątpliwości dotyczące przeludnienia na Ziemi. Najbardziej popularnym obecnie poglądem wśród naukowców jest twierdzenie, że wzrost liczby ludności idzie w parze z zagrożeniami środowiskowymi. Między innymi ze wzrostem poziomu dwutlenku węgla w atmosferze, globalnym ociepleniem oraz ze wzrostem poziomu  zanieczyszczeń.

Możliwe jest, że rosnący popyt na ograniczone zasoby w końcu doprowadzi do poważnych problemów ludnościowych czy nawet katastrofy Maltuzjańskiej*.

Biorąc pod uwagę średni wariant, w 2050 roku przyrost populacji powinien sięgnąć mniej więcej 9 miliardów, poczym powinna nastąpić stabilizacja. Należy jednakże  zauważyć, że wykres nie uwzględnia przyszłych postępów medycyny oraz innych czynników.

 

Całkiem możliwe, że większym problemem  aniżeli wzrost populacji okaże się  wzrost gospodarczy. Niektóre obliczenia wskazują, że do 2115 roku konsumpcja wzrośnie  nawet o 3200 procent, a w 2138 roku o 6400 procent. Oczywiście jest to niemożliwe albowiem zasoby są ograniczone, niemniej jednak dzięki tym obliczeniom łatwo dostrzec, że to działalność gospodarcza, a nie liczba ludności stanowi ogromne zagrożenie.

*http://pl.wikipedia.org/wiki/Zielona_rewolucja

*http://pl.wikipedia.org/wiki/Statyczna_teoria_zasobówLeave a Reply